فارسی | English

آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه ۵۰۰ هکتاری گیاهان دارویی در استان زنجان

روز چهارشنبه ۲۸ فروردین در محل سالن جلسات حوزه ریاست سازمان، جلسه بررسی طرح توسعه ۵۰۰ هکتاری گیاهان دارویی در استان زنجان با حضور آقایان دکترحسین زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، حبیب رادفرمشاور بازرگانی معاون وزیر و مسوول طرح و برنامه و مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی، دکترحسین جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ، دکتر پرویز مرادی رییس مرکز تحقیقات وآموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان زنجان وجمعی از معاونین و مدیران سازمان و ادارات تابعه برگزار شد.

دکترحسین زینلی با اعلام اینکه طرح توسعه کشت گیاهان دارویی در استان زنجان به طور ویژه از نظر منابع مالی و ارایه آموزش های مختلف حمایت می شود، اظهار داشتند گیاهانی همچون زعفران، گل محمدی، زیره، شیرین بیان، گشنیز و موسیر را از جمله گیاهان دارای ارزش آفرینی زیاد در کشور هستند و در صورت کشت و تولید ارگانیک گیاهان دارویی در کشور هیچ نگرانی در زمینه بازار فروش وجود نخواهد داشت. ایشان در ادامه با تاکید بر توسعه کشت گیاهان بومی در کشور با هدف اشتغالزایی و درآمدزایی، تامین نهاده را از مشکلات حوزه تولید گیاهان دارویی در کشور برشمرده و خاطرنشان کردند: زعفران، زیره، زرشک، عناب و تخم شربتی از جمله گیاهانی هستند که ظرفیت بسیار خوبی برای تولید در کشور دارند و آینده درخشانی برای آن ها پیش بینی می شود.

دکترحسین زینلی از تشکیل اتحادیه ملی گیاهان دارویی در کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر بورس برخی گیاهان دارویی از جمله زعفران و زیره سبز در کشور راه اندازی شده و امید است صندوق و بورس گیاهان دارویی در استان زنجان نیز راه اندازی شود.

دکتر حسین جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه افزایش ۱۵ تا ۲۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی طی سال‌های اخیر در استان به هیچ عنوان با ظرفیت‌های موجود متناسب نیست، تصریح کرد: پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بسیار خوبی که در چند حوزه در استان وجود دارد ما را متقاعد می‌کند که یک کار پایه‌ای و اساسی در حوزه گیاهان دارویی شروع کرده و عملیاتی کنیم و در این راستا طرح توسعه ۵۰۰ هکتاری گیاهان دارویی در استان به طور جدی در دستور قرار گرفته است.

وی حضور اساتید و محققان صاحبنظر  در حوزه گیاهان دارویی و تنوع گونه‌های گیاهی و رویش حدود ۲۲۰ گونه گیاه دارویی در استان و وجود حدود ۱۳۰ هزار هکتار اراضی حفاظت شده و دست‌نخورده در شهرستان ماهنشان مزیت بزرگی است که ظرفیت مغفول مانده گیاهان دارویی در استان به کار گرفته شود، بیان داشت: هم‌اکنون در زمینه طرح توسعه ۵۰۰ هکتاری گیاهان دارویی در استان مطالعات و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام گرفته و شروع و پیشبرد موفقیت‌آمیز طرح، نیازمند کارهای ترویجی و حمایت‌های اعتباری است.

دکتر مرادی ریاست محترم مرکز ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور مدعوین، در خصوص اهمیت کشت گیاهان دارویی و اینکه توسعه گیاهان دارویی در استان از سال ۹۰ مدنظر بوده و در خصوص محصولات گل محمدی- زعفران و سایر گیاهان دارویی با همکاری مدیریت های باغبانی و اداره کل منابع طبیعی استان برنامه ریزی های اولیه انجام شده است. ایشان در خصوص مزایای دیم زارهای استان و شناسایی مناطق و گونه های مناسب دیم کاری توضیحاتی ارائه و بیان نمودند که گیاهان دارویی چند ساله درآمدزایی خوبی دارد. ایشان در ادامه به لیست گیاهان دارویی خودرو ماهنشان شامل ۱۰۰ گونه اشاره و اعلام نمودند ۱۲ گونه گیاهان دارویی از فلور طبیعی شهرستان و  تعداد ۸ گونه نیز از گونه های تجاری انتخاب شده است. همچنین نقشه پراکنش گیاهان دارویی با نام علمی و فارسی آن تهیه شده و در جدول آنالیز اقتصادی گیاهان پیشنهادی، گل گاوزبان رکورد دار و دارای سودآوری زیادی است. ایشان مشکلات و مسائل مربوط به گیاهان دارویی را ۱- نبودن بازار مطمئن و پایدار ۲- عدم وجود دانش فنی کشاورزان بالا بودن هزینه اولیه تولید ۳-عدم وجود مرکز تخصصی فروش بذر ونشاء ۴- عدم وجود پیشینه و زمینه طرح پژوهشی و تحقیقاتی کافی مربوط به گونه های بومی ۵- عدم کارآیی اجرای مکانیزاسیون در اراضی شیب دار ۶- عدم وجود مرکز مشاوره قابل اطمینان جهت مصرف گیاهان دارویی۷-عدم وجود اطلاعات پایه شهرستانها. اعلام و پیشنهاداتی جهت اجرای بهینه این طرح ارائه نمودند: ۱-ایجاد هولدر وپشتیبان۲-ایجاد مزارع نمایشی۳-ایجاد طرح های تحقیقاتی وبنیادین ۴-حمایت مسئولان استانی جهت استقرارواحدهای فرآوری محصولات دارویی ۵-تامین اعتبارات وتسهیلات ارزان قیمت۶-تاسیس شرکت تعاونی محلی متشکل از کشاورزان وتولید کنندگان این طرح که راسا عملیات تامین نهاده-مشاوره –بسته بندی وفراوری و… را انجام دهند۷- نیاز به همکاری تنگاتنگ کلیه دستگاه های ذیربط در استان از جمله منابع طبیعی- دانشگاه علوم پزشکی، جهاددانشگاهی-استانداری-مجری طرح گیاهان دارویی.

در ادامه جلسه با پرسش وپاسخ همکاران خاتمه یافت.

 دارویی2  دگگیاه 1گیاه 4گیاه 5 گیاه2

جستجو

  • کاربران حاضر: 0
  • بازدیدکننده امروز: 75
  • بازدید دیروز: 1,851
  • کل بازدید ها: 2,150,691
  • ورودی موتور جستجو: 38,314